صفحه اصلی محتوا اخبار probability-increasing-gasoline-price-1399

احتمال افزایش قیمت گازوئیل در سال 1399

۲۵ فروردین ۱۳۹۹
  • 0
  • 144
احتمال افزایش قیمت گازوئیل در سال 1399

یکی از مهمترین سوالاتی که در حال حاضر ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده است این است که آیا بعد از تجربه تلخی که در مورد افزایش بنزین در آبان ماه سال 1398 داشتیم ، قیمت گازوئیل هم در سال 1399 افزایش خواهد داشت.علی رغم اینکه این موضوع توسط مقامات رسمی کشور تکذیب شده است باز هم نگرانی هایی در بین مردم در مورد بالا رفتن قیمت گازوئیل در سال 99 وجود دارد .

در شرایطی که سازمان برنامه و بودجه قیمت کالاها و خدمات دولتی از جمله گازوئیل را در سال 1399 ثابت اعلام کرده است و بر طبق اظهارات معاون سازمان برنامه و بودجه ، هیچ نوع برنامه ای در مورد افزایش قیمت گازوئیل پیش بینی نشده است و ادعای برخی از مسئولان در مورد افزایش قیمت گازوئیل در سال 1399 سندیت ندارد ، اما با نگاهی کوتاه به جدول منابع و مصارف بودجه سال 99 می توان به راحتی فهمید در مورد افزایش قیمت گازوئیل ابهاماتی وجود دارد که قابل بررسی می باشد.

آیا قیمت گازوئیل مانند بنزین افزایش می بابد؟

با توجه به اظهارات مسئولان وزارت نفت ، تاکنون برای بالا بردن قیمت گازوئیل هیچ گونه برنامه ای در نظر گرفته نشده است. اما این شرایط در حالی است که چنین اظهاراتی در سال پیش هم در مورد افزایش بنزین هم شده بود و هیچ برنامه ای در بودجه سال 98 مورد افزایش قیمت بنزین پیش بینی نشده بود ، اما با این وجود شاهد این بودیم که در 24 آبان ماه سال 1398 برنامه ای در خصوص افزایش بنزین و سهمیه بندی آن اجرایی شد. بنابراین احتمال اینکه در سال آینده دولت بخواهد جهت هدفمند کردن یارانه ها و افزایش درآمدهای دولت ، برنامه ای برای افزایش قیمت گازوئیل در نظر بگیرد ، بسیار زیاد می باشد.


افزایش قیمت گازوئیل چه پیامدههای برای کشور به دنبال دارد؟ 


باید به این نکته توجه داشت که اجرایی شدن طرح افزایش قیمت گازوئیل در سیستم حمل و نقل کشور، قیمت تمام شده ی کالاها تاثرات منفی برای کشور خواهد داشت. از طرفی دیگر نداشتن جایگزینی مانند CNG برای بنزین و داشتن ناوگان فرسوده تر در مقایسه با ناوگان بنزینی به اقتصاد کشور صدمات جبران ناپذیری وارد خواهد نمود. به همین منظور مسئولان کشور باید این نکته را مد نظر داشته باشند که در شرایطی که در آن قرار داریم پیامدهای منفی و خسارات افزایش نرخ گازوئیل دو برابر بنزین می باشد چراکه گازوئیل با کشاورزان و کارگران ارتباط مستقیم دارد.

افزایش قیمت حامل های انرژی مانند گازوئیل که به عنوان سوخت اصلی کامیون ها و اتوبوس ها محسوب می شود موجب بالا رفتن نرخ قیمت حمل و نقل می شود که این موضوع  افزایش تورم در کشور را به دنبال خواهد داشت.

در حال حاضر با توجه به اینکه افزایش قیمت گازوئیل در سال جدید توسط مقامات رسمی کشور رد شده است و هنوز این برنامه به طور رسمی اجرایی نشده است اما با افزایش قیمت بنزین بسیاری از قطعات و لوازم یدکی کامیون ها و اتوبوس ها گرانتر شده اند و به تبع این موضوع کامیون ها و اتوبوس ها خواستار بالا بردن نرخ کرایه ها هستند که البته با این موضوع موافقت نشده است.

براساس ارزیابی هایی که درلایحه بودجه سال 1399 انجام شده است در سال جدید یکی از برنامه هایی که دولت جهت بالا بردن درآمدهای خود در بودجه در نظر دارد ، افزایش قیمت گازوئیل می باشد. 


 

افزودن نظر جدید


لطفا معادله روبرو را حل کنید

6+3 =


هیچ نظری ثبت نشده است